Home Eaton Eaton Battery Cartridge Cables Eaton EBMCBL36T 36V Eaton Battery Extension Cables
Eaton 9SXEBM96T 96V Eaton UPS Battery Pack
Back to products
EATON EBMCBL96T 9SX 96V Battery Box 2 m Extension Cable
Eaton EBMCBL36T 36V Eaton Battery Extension Cables
skuPage.EBMCBL36T
Specifications
Eaton EBMCBL36T
Catalog Number: EBMCBL36T
Eaton 9SX Accessories, EBM Cable, 2 m, for Extended Battery
Module 36 V, Tower
General specifications
Product Name     Catalog Number
Eaton 9SX Accessories EBM Cable     EBMCBL36T
UPC     Product Length/Depth
786689055332     2000 mm
Product Height     Product Width
8 mm     16 mm
Product Weight     Compliances
0.4 kg     Contact Manufacturer
Certifications
Contact Manufacturer
Electrical input Additional specifications
Rack mounting kit No
Type of Accessory
Cable set
Resources
Technical data sheets
Eaton 9SX UPS 700/1000/1500/2000/3000 VA – Datasheet
Shipping & Delivery
Related products
-4%
Compare
Quick view
Add to wishlist
APC Battery Breaker Kit, 630A, One Circuit Breaker for Easy UPS 3M/3L
In stock
Add to cart
SKU: E3MBBK100K200H
-15%
Quick view
APC Easy UPS 3M Battery Breaker Kit 60-80kVA 400V
In stock
Add to cart
SKU: E3MBBK60K80H
-11%
APC NetShelter 4 Post Open Frame Rack 44U Square Holes Racks
APC & Schneider, APC PDU, Racks and Accessories, APC Racks
SKU: AR203A
-7%
APC NetShelter SV 42U cabinet, 800mm wide x 1200mm deep, with side panels, black
APC & Schneider, APC Racks, Racks and Accessories, APC Racks, Hot Sell
SKU: AR2580
-13%
Eaton 9PXMEZ11KI Eaton 9PX 11KVA UPS Accessories Parallel Module
Racks and Accessories, Eaton Maintenance Bypass Switch, Eaton, Eaton Maintenance Bypass Switch
SKU: 9PXMEZ11Ki
-19%
Eaton 9RK Rack Rail Kits Eaton 4-post rail kit for Use with 3U 9PX/9SX/93PX/SmartOnline UPS
Racks and Accessories, Eaton Rack Rail Kits, Eaton, Eaton Rack Rail Kits
SKU: 9RK
-5%
Eaton MBP11KI 200-240V Eaton Hot-swap Maintenance Bypass Switch
SKU: MBP11KI
-11%