Home Eaton Eaton Battery Cartridge Cables Eaton EBMCBL36T 36V Eaton Battery Extension Cables
Eaton 9SXEBM96T 96V Eaton UPS Battery Pack
Back to products
EATON EBMCBL96T 9SX 96V Battery Box 2 m Extension Cable
Eaton EBMCBL36T 36V Eaton Battery Extension Cables
skuPage.EBMCBL36T
Specifications
Eaton EBMCBL36T
Catalog Number: EBMCBL36T
Eaton 9SX Accessories, EBM Cable, 2 m, for Extended Battery
Module 36 V, Tower
General specifications
Product Name     Catalog Number
Eaton 9SX Accessories EBM Cable     EBMCBL36T
UPC     Product Length/Depth
786689055332     2000 mm
Product Height     Product Width
8 mm     16 mm
Product Weight     Compliances
0.4 kg     Contact Manufacturer
Certifications
Contact Manufacturer
Electrical input Additional specifications
Rack mounting kit No
Type of Accessory
Cable set
Resources
Technical data sheets
Eaton 9SX UPS 700/1000/1500/2000/3000 VA – Datasheet
Shipping & Delivery
Related products
-49%
Compare
Quick view
Add to wishlist
APC Battery Breaker Box, 630A, One Circuit Breaker for Easy UPS 3M/3L
In stock
Add to cart
SKU: E3MBBB100K200H
-4%
Quick view
APC Battery Breaker Kit, 630A, One Circuit Breaker for Easy UPS 3M/3L
In stock
Add to cart
SKU: E3MBBK100K200H
-6%
APC Easy UPS 3M Battery Breaker Box 60-80kVA 400V
SKU: E3MBBB60K80H
-51%