Home Eaton Eaton Battery Eaton 9PXEBM72RT3U Eaton 9PX Extended Battery Moduel (EBM), 72V, Rack/tower, 3U
Eaton 9PXEBM72RT2U 72V Eaton UPS Battery
Back to products
Eaton 9PXEBM180 Eaton 9PX Extended Battery Moduel (EBM), 180V, Rack/tower, 3U
Eaton 9PXEBM72RT3U Eaton 9PX Extended Battery Moduel (EBM), 72V, Rack/tower, 3U
skuPage.9PXEBM72RT3U
Compare
Add to wishlist
SKU: 9PXEBM72RT3U Categories: Battery, Eaton, Eaton Battery, Eaton Battery Tag: Eaton EBM
Specifications
Eaton 9PXEBM72RT3U
Catalog Number: 9PXEBM72RT3U
Eaton 9PX extended battery moduel (EBM), 72V, Rack/tower, 3U
General specifications
Product Name Catalog Number
Eaton 9PX extended battery module 9PXEBM72RT3U
(EBM)
UPC
Product Length/Depth Product Height
44 cm 13 cm
Product Width Product Weight
48.5 cm 38.18 kg
Warranty Compliances
2 year CE Marked
TUV
cULus Listed
CSA 22.2
FCC part 15 Class B
CISPR22 Class B
Certifications
IEC/EN 62040-1
UL 1778
IEC/EN 62040-2
CE
cULus Listed
EAC
ENERGY STAR certified
Battery Additional specifications
Battery quantity Form factor
12 Rack/tower
Battery rating Rack size
12 V / 9 Ah 2U
Battery type Rack mounting kit
Sealed, lead-acid Yes
Package contents
Extended battery module
(EBM)
EBM power cable
EBM detection cable
Rack-mounting kit
Link plate
Quickstart guide
Safety instructions
Type of Accessory
Battery/accumulator
Resources
Brochures
Eaton UPS and battery services
Eaton UPS Services Quick Guide 2021 Compliance information
EU declaration of conformity Eaton 9PX UPS Manuals and user guides
Eaton 9PX 1-3 kVA UPS and 9PX EBM 48V and 72V – Installation and user manual
Eaton Bypass Power Module (BPM) user guide Specifications and datasheets
Eaton Specification Sheet – 9PXEBM72RT3U Technical data sheets
Eaton 9PX 1000-3000W UPS – Datasheet
Shipping & Delivery
Related products
-31%